Infekcje pasożytnicze mimo zebranej już ogromnej wiedzy na ich temat oraz odkrycia licznych sposobów ich zwalczania są powszechne i nadal stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na całym świecie. Poprawiające się globalnie warunki sanitarne nie stanowią dostatecznych metod zapobiegania infekcjom pasożytniczym, a tym samym chorób, które wywołują.

Dane statystyczne wskazują na ogromny współczynnik zarażeń pasożytami na świecie oraz bardzo duży udział chorób pasożytniczych w ilości zgonów (*, **).

Obecność pasożytów w ciele żywiciela zwykle jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, które prowadzą w konsekwencji do rozwoju licznych chorób pasożytniczych, zwanych również parazytozami.

Poszczególne parazytozy mogą w znacznym stopniu różnić się czasem ich trwania oraz występowaniem objawów chorobowych. Niektóre mogą skończyć się samowyleczeniem, a inne przejść w formę przewlekłą.

Nierzadko, jeśli inwazja nie przebiega w sposób masowy, choroba może mieć praktycznie przebieg bezobjawowy.

Wg statystyk WHO, pasożytami w ostatnich latach mogło zarazić się ponad 4,5 mld ludzi na świecie, w Europie jest to co trzecia osoba, a w USA 85-95% społeczeństwa (***).

Istnieje zależność pomiędzy występowaniem robaczyc a alergiami. Ogólnie można to uprościć do stwierdzenia, że tam, gdzie jest infekcja pasożytnicza, dużo rzadziej występuje alergia. Układ odpornościowy „zajęty” walką z pasożytem, jest „mniej skłonny” do reakcji alergicznych.

Narzędzia w diagnostyce parazytoz:

Badanie całkowitego poziomu przeciwciał IgE w surowicy (wysokie w infekcji pasożytniczej oraz alergii)

Badanie na obecność specyficznych przeciwciał w surowicy

Badanie kału na obecność specyficznego antygenu

Badanie kału pod mikroskopem (postacie dorosłe, larwy lub jaja – zależność od fazy rozwojowej pasożyta)

Badanie molekularne kału (poszukiwany materiał genetyczny pasożyta – niezależnie od fazy rozwojowej)

Literatura:

*Buczek A: Choroby pasożytnicze: epidemiologia, diagnostyka, objawy. Koliber ? Oficyna Wydawnicza Fundacji na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych, Lublin 2005.

** Hadas E, Derda M: Pasożyty ? zagrożenie nadal aktualne (Parasites are still dangerous). Probl Hig Epidemiol 2014; 95: 6-13.

***Nieśpiał A, Panasiuk L: Poziom wiedzy rodziców na temat wybranych chorób pasożytniczych u dzieci w wieku przedszkolnym. Aspekty Zdrowia Chor (Internet) 2017; 2(3); http://wydawnictwo.wsei.eu/index.php/azch/article/view/582 (dostęp z dnia: 19.04.2018).

Podobne wpisy