• Porównanie skuteczności wykrywania pasożytów z kału różnymi metodami diagnostycznymi
    Temat badania kału na obecność pasożytów jest wciąż aktualny i budzi wiele pytań. Aby rozwiać wątpliwości przygotowaliśmy porównanie najczęstszych metod diagnostycznych wykorzystywanych do wykrywania pasożytów z kału. Porównanie opiera się na analizie ogólnodostępnych publikacji naukowych. Zachęcamy do lektury! Uwaga: Ważne są także inne czynniki, takie jak: czas pobrania próbki, sposób jej przechowywania i transportu, jakość…
  • Nasze dobre samopoczucie wypływa z wnętrza
    Dlaczego zdrowe jelita są tak ważne? Jelita to niezwykle istotny organ naszego ciała, który odpowiada za wiele funkcji: Trawienie i wchłanianie składników odżywczych: Jelita zapewniają prawidłowe trawienie pokarmu i wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Produkcja hormonów: Jelita produkują kilka ważnych hormonów, które regulują nasze funkcje fizjologiczne, np. peptydy…
  • Badanie kału – Niedoceniony materiał diagnostyczny
    Kiedy wykonać badanie kału Badanie kału to proste i tanie badanie, które może dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia układu pokarmowego. Wykonując badanie kału można sprawdzić, czy nie ma w nim obecności krwi, śluzu, pasożytów, bakterii lub wirusów, które mogą być przyczyną różnych dolegliwości. Badanie kału pozwala również ocenić, czy organizm prawidłowo trawi i wchłania…
  • Diagnostyka raka okrężnicy
    Dlaczego warto wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale (FOBT)? FOBT to badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego na wczesnym etapie. Może też pokazać, czy w układzie pokarmowym występuje krwawienie z powodu innych chorób. Jeśli w kale znajdzie się krew, trzeba zrobić dodatkowe testy, żeby znaleźć przyczynę. Cel wykonania FOBT FOBT to badanie,…
  • Narkotyki w moczu
    Czym są substancje psychoaktywne Substancje psychoaktywne to substancje chemiczne lub mieszaniny substancji, które mają wpływ na funkcjonowanie mózgu i powodują zmiany w postrzeganiu, nastroju, świadomości lub zachowaniu. Substancje psychoaktywne mogą być legalne lub nielegalne, a ich działanie może być różne w zależności od rodzaju substancji, dawki, sposobu zażycia i indywidualnych czynników. Niektóre substancje psychoaktywne są…
  • Posiew nasienia
    Posiew bakteryjny nasienia wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych. Pozwala wykryć patogeny, które mogą powodować infekcje w obrębie męskiego układu moczowo-płciowego. Kiedy wykonuje się posiew nasienia? Test jest zalecany w przypadku, gdy: Jak długo trwa badanie? Na wynik trzeba poczekać zwykle od 2 do 5 dni. Podczas badania posiewa się materiał pacjenta na podłoża hodowlane, które…
  • Kiedy należy wykonać badanie moczu i jak czytać jego wynik?
    Czym jest mocz? Mocz jest płynnym produktem ubocznym organizmu, który jest cennym źródłem informacji o stanie naszego zdrowia. Może być wskaźnikiem wielu chorób oraz stanów fizjologicznych. Jak wykonywane jest badanie moczu? Badanie moczu obejmuje ocenę jego cech fizycznych (kolor, mętność, etc.), chemicznych (ciężar właściwy, obecność rozpuszczonych substancji chem.) oraz badanie mikroskopowe osadu moczu. W badaniu…
  • Co kolor moczu może powiedzieć o Twoim zdrowiu?
    Od starożytności lekarze wykorzystywali mocz do oceny stanu zdrowia pacjentów. Mocz może dostarczyć wiele informacji o tym, co się dzieje w organizmie, na przykład o poziomie nawodnienia, obecności bakterii lub innych zaburzeniach. Skąd się bierze mocz? Mocz jest płynem, który powstaje w nerkach na skutek oczyszczania krwi z niepotrzebnych i szkodliwych substancji. Jaki kolor powinien…
  • Morfologia plemnika a płodność
    Otrzymałeś wyniki badania swojego nasienia i martwisz się jednym ze wskaźników: morfologią. Co to jest morfologia plemnika? Morfologia plemnika to termin określający budowę i wygląd plemników pod mikroskopem. Najważniejszym elementem morfologii jest kształt główki plemnika, która odpowiada za przenikanie przez osłonkę komórki jajowej i umożliwia zapłodnienie. Morfologię plemników wyraża się w procencie plemników o prawidłowej…
  • Cykl życiowy przywry Opistorchis viverrini
    Jaja wydalane są z kałem. Po spożyciu przez odpowiedniego ślimaka (pierwszego żywiciela pośredniego) jaja uwalniają miracidia , które przechodzą w ślimaku kilka stadiów rozwojowych (sporocysty , redie , cerkarie ). Cerkarie uwalniają się ze ślimaka i zarażają ryby słodkowodne (drugi żywiciel pośredni), przebywają jako metacerkarie w mięśniach lub pod łuskami. Ostateczny żywiciel (koty, psy i…
  • Cykl życiowy motylicy wątrobowej (Fasciola hepatica)
    Niedojrzałe jaja przemieszczają się drogami żółciowymi i są wydalane z kałem. Po 2 tygodniach przebywania w słodkiej wodzie jaja dojrzewają i uwalniają się z nich miracidia. Miracidia atakują żywiciela pośredniego – ślimaka. W ślimaku pasożyty przechodzą kilka etapów rozwojowych (sporocysty, redie i cerkarie). Cerkarie uwalniają się ze ślimaka i przeistaczają w metacerkarie przyczepione do roślinności…
  • Cykl życiowy przywry krwi (Schistosoma haematobium)
    Jaja Schistosoma są wydalane z kałem lub moczem (w zależności od gatunku). W odpowiednich warunkach ( w wodzie) z jaj wylęgają się larwy – miracidia , które wnikają do żywicieli pośrednich: ślimaków wodnych. W ślimaku powstają 2 pokolenia sporocyst , przekształcających się następnie w pływające cerkarie. Po uwolnieniu ze ślimaka, zakaźne cerkarie przenikają przez skórę…
  • Cykl życiowy lamblii (Giardia lamblia)
    Cysty lamblii są wydalane z kałem. Do zakażenia dochodzi po spożyciu zakażonej wody, żywności lub kontakcie z zanieczyszczoną powierzchnią. W jelicie cienkim z cysty uwalniane są trofozoity, które rozmnażają się przez podział binarny (wzdłuż długiej osi). Trofozoity pozostają w jelicie cienkim, gdzie mogą pozostawać wolne lub przyczepione do wewnętrznej wyściółki jelita cienkiego. Później przemieszczają się…
  • Cykl życiowy Cryptosporidium parvum
    Człowiek wydala z kalem oocysty Cryptosporidium. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zakażonej fekaliami wody lub żywności (np. surowego mleka) lub przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi. Po spożyciu (ewentualnie inhalacji) przez odpowiedniego gospodarza następuje ekscytacja . Sporozoity są uwalniane i pasożytują na komórkach nabłonkowych przewodu żołądkowo-jelitowego (i ewentualnie dróg oddechowych). W tych komórkach,…
  • Cykl życiowy tasiemca bąblowca (Echinococcus granulossus)
    źródło: CDC – DPDx – Echinococcosis
  • Cykl życiowy glisty ludzkiej (Ascaris lumbicoides hominis)
    Dorosłe glisty żyją w świetle jelita cienkiego. Samica może produkować około 200 000 jaj dziennie, które są wydalane z kałem . Zapłodnione jaja mogą zostać spożyte, ale nie są zakaźne. Larwy stają się zakaźne w czasie zależnym od warunków środowiskowych (optymalna: wilgotna, ciepła, zacieniona gleba) – od 18 dni do kilku tygodni. Po połknięciu zakaźnych…
  • Cykl życiowy włosogłówki (Trichiuris trichiura)
    Jaja włosogłówki są wydalane z kałem człowieka i mogą zanieczyścić glebę lub wodę. W glebie następuje dojrzewanie jaj, które stają się zakaźne w ciągu 15 – 30 dni. Po spożyciu jaja (zanieczyszczone glebą ręce lub żywność) w jelicie cienkim uwalniają się larwy. Larwy dojrzewają do postaci dorosłej i osiedlają się w okrężnicy. Dorosłe robaki (około…
  • Cykl życiowy Dientamoeba fragilis
    Dientamoeba fragilis to pasożyt, którego pełny cykl życia nie jest do końca poznany. Badacze opierają się na obserwacjach klinicznych i biologii innych, podobnych gatunków. W świetle jelita grubego żyją trofozoity, które dzielą się na dwa, a następnie są wydalane z kałem. Zazwyczaj w ludzkich próbkach stolca znajduje się tylko to stadium D. fragilis. Jednak czasami…
  • Cykl życiowy Blastocystis
    Cykl życiowy Blastocystis sp. jest tematem badań naukowych, ponieważ nie wiadomo dokładnie, jak pasożyt przenosi się między żywicielami i jakie formy przyjmuje w organizmie. Najczęściej spotykaną formą w kale ludzkim jest forma wakuolarna, która ma kształt okrągły i może mieć różną wielkość. Forma ta dzieli się na dwie komórki przez podział binarny. Inne formy, takie…
  • Cykl życiowy tasiemca uzbrojonego (Taenia solium)
    Człowiek jest żywicielem ostatecznym dla trzech gatunków z rodzaju Taenia (T. solium, T. saginata, T. asiatica). Człowiek wydala z kałem jaja i/lub człony tasiemca (proglotydy) . Jaja mogą przetrwać w środowisku od kilku dni do wielu miesięcy. Bydło i świnie zarażają się przez spożycie roślinności skażonej jajami lub proglotydami. W jelicie zwierzęcia z jaj wylęgają…
  • Cykl życiowy owsika (Enterobius vermicularis)
    Samica owsika składa jaja na fałdach skóry wokół odbytu . Jaja są kleiste i mogą powodować swędzenie i podrażnienie. Zakażenie następuje, gdy osoba zarażona przenosi jaja do ust rękami lub gdy jaja dostają się do ust z powietrza lub zanieczyszczonych przedmiotów. Po połknięciu jaj larwy wylęgają się w jelicie cienkim i dojrzewają do postaci dorosłej…
  • Cykl życiowy ameb ( Entamoeba histolytica)
    Cysty i trofozoity są wydalane z kałem. Zakażenie Entamoeba histolytica (i E.dispar) następuje poprzez spożycie dojrzałych cyst z zanieczyszczoną fekaliami żywnością lub wodą. Do zakażenia może również dojść podczas kontaktu seksualnego, w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną cystami powierzchnią. W jelicie cienkim z cyst uwalniane są trofozoity , które migrują do jelita grubego. Trofozoity mogą pozostać ograniczone do światła jelita (A:…
  • Cykl życiowy tęgoryjców (Ancylostoma, Uncinaria)
    Jaja wydalane są z kałem żywiciela ostatecznego .W sprzyjających warunkach (wilgoć, ciepło, cień), w ciągu 1-2 dni, z jaj wykluwają się larwy. Rosną w kale i / lub glebie , a po 5 do 10 dniach stają się zakaźne . W sprzyjających warunkach środowiskowych mogą przetrwać od 3 do 4 tygodni. W kontakcie z ludzkim…
  • Jak poprawić parametry nasienia
    Jeśli Ty i Twój partner staracie się o dziecko, możliwe, że szukacie informacji o tym w jaki sposób zwiększyć liczbę plemników w nasieniu, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Prawidłowa koncentracja plemników jest ważnym czynnikiem wpływającym na płodność. Do zajścia w ciążę wystarczy już jeden plemnik i jedna komórka jajowa, dlaczego zatem liczba plemników…
  • Blastocystis – co to takiego?
    Co to jest Blastocystis hominis ? Blastocystis jest powszechnym mikroskopijnym pierwotniakiem, który zamieszkuje jelito i występuje na całym świecie. Zakażenie Blastocystis nazywa się blastocystozą. Jakie są objawy zakażenia Blastocystis? Wodniste lub luźne stolce, biegunka, ból brzucha, świąd odbytu, utrata masy ciała, zaparcia i nadmiar gazu. Wiele osób nie ma żadnych objawów. Pierwotniaka można znaleźć zarówno u osób zdrowych, jak…
  • Dermatofity – jak diagnozować?
    Dlaczego warto wykonać badanie w kierunku dermatofitów? Metody diagnozowania dermatofitów: Badanie dermatofitów metodą PCR i metodą hodowli to dwa sposoby diagnostyki grzybic powierzchownych. Porównanie tych metod można przedstawić następująco: Obie metody wymagają odstawienia leków przeciwgrzybiczych przed badaniem. W niektórych przypadkach można je stosować łącznie, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie dermatofitami. Najczęstsze dermatofity: Najczęstsze dermatofity u…
  • Blastocystoza – częsta infekcja pokarmowa
    Blastocystoza to choroba wywołana przez pierwotniaka Blastocystis hominis, który zasiedla jelito grubego. Objawy blastocystozy mogą być różne, od bezobjawowej do biegunki, bólu brzucha, nudności i wymiotów. Blastocystis hominis jest pierwotniakiem występującym w kilku formach (pełzakowej, granularnej, wakuolarnej, cysty). Postacią inwazyjną dla drugiego człowieka są grubościenne cysty. Cienkościenne cysty odpowiedzialne są za autoinwazję. Źródłem zarażenia blastocystozą…
  • Lęk przed pobraniem krwi
    Porady dla osób z lękiem przed igłą lub pobieraniem próbek. Jeśli masz lęk przed igłą lub pobieraniem próbek krwi, nie jesteś sam. Wiele osób odczuwa niepokój lub stres przed takimi zabiegami. Oto kilka porad, które mogą ci pomóc: Pamiętaj, że lęk przed igłą lub pobieraniem próbek jest normalny i można go pokonać. Im częściej będziesz…
  • Jak uchronić się przed kleszczem?
    Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby uniknąć zakażenia, warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić, gdy nas ugryzą. Oto kilka porad, jak uchronić się przed kleszczem: Pamiętaj, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Dzięki tym prostym zasadom możesz cieszyć się bezpiecznym…
  • Wazektomia, i co dalej?
    Jeśli zdecydowałeś się na zabieg wazektomii, musisz pamiętać o konieczności wykonania badania nasienia po zabiegu. Badanie to ma na celu sprawdzenie, czy w Twoim nasieniu nie ma już plemników, co oznacza, że zabieg się powiódł. Badanie nasienia po wazektomii powinieneś wykonać po 12 tygodniach od zabiegu oraz po co najmniej 20-25 ejakulacjach. Dzięki temu upewnisz…
  • 10 sposobów na zwiększenie płodności mężczyzn
    Chociaż niepłodność nie zawsze jest uleczalna, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie.
  • Borelioza – jak dochodzi do zakażenia?
    Jak dochodzi do zakażenia? Bakteria Borrelia burgdorferi rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie zakażonych kleszczy i powoduje chorobę zwaną boreliozą. Kleszcze mogą przyczepiać się do dowolnej części ludzkiego ciała, ale często znajdują się w trudno widocznych obszarach, takich jak pachwiny, pachy i skóra głowy. W większości przypadków (ale nie zawsze) kleszcz musi być przyczepiony na 36 do…
  • Instrukcja usuwania kleszcza ze skóry
    Jak usunąć kleszcza? Kleszcza nie wolno wyciągać palcami, wykręcać, szarpać, rozgniatać, smarować tłuszczem, masłem, środkiem dezynfekującym. Kleszcz poddawany takim zabiegom często wymiotuje, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia. Do usuwania kleszcza można także użyć specjalnych haczyków, które można zakupić w aptece.
  • mutacje w genie MTHFR
    Gen MTHFR – jakie białko koduje i za co odpowiada? Gen MTHFR znajduje się na chromosomie 1 i koduje białko, reduktazę metylenotetrahydrofolianową (MTHFR – methy- lenetetrhydrofolate reductase). Jest ona odpowiedzialna za przekształcanie aminokwasów oraz kwasu foliowego, do postaci aktywnej, łatwo przyswajalnej przez organizm, a także syntezę glutationu. Reduktaza MTHFR zapewnia właściwe przetwarzanie i wchłaniania kwasu…
  • Infekcje pasożytnicze
    Infekcje pasożytnicze wciąż powszechne… jak je diagnozować?
  • Naturalna zmienność parametrów nasienia
    Liczne badania dowiodły, że jakość nasienia u jednego mężczyzny może ulegać znacznym fizjologicznym zmianom w czasie.
  • Interpretacja wyników badania nasienia
    czyli jak czytać wynik badania nasienia?
  • Wirusy vs bakterie
    Dlaczego wirusy są dla ludzi bardziej szkodliwe niż bakterie?
  • Jak przygotować się do badań
    Co powinieneś wiedzieć, zanim zgłosisz się na badania.
  • Badanie DNA/RNA – na czym polega test PCR
    Niniejszy tekst ma za zadanie przybliżyć pacjentowi metodę analizy DNA oraz RNA jaką jest PCR.
  • Porównanie testów na koronawirusa (SARS-CoV-2)
    porównanie testu PCR, antygenowego, ELISA oraz testów kasetkowych i ich znaczenie w diagnostyce infekcji SARS-CoV-2
  • Podstawowe informacje dotyczące postępowania diagnostycznego COVID-19
    Diagnostyka COVID-19, jaki test wybrać oraz co oznacza wynik testu PCR i przeciwciał IgM/IgG.