Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Aby uniknąć zakażenia, warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i co robić, gdy nas ugryzą.

Oto kilka porad, jak uchronić się przed kleszczem:

  • Ubieraj się odpowiednio. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu, łąki lub parku, załóż jasne ubranie z długimi rękawami i nogawkami, pełne buty i czapkę lub kapelusz. Jasny kolor ułatwi zauważenie kleszcza na ubraniu, a zakryte ciało zmniejszy ryzyko ugryzienia.
  • Stosuj repelenty. To specjalne środki odstraszające kleszcze, które można kupić w aptece lub sklepie turystycznym. Spryskaj nimi ubranie i odkrytą skórę przed wyjściem na zewnątrz. Unikaj kontaktu repelentu z oczami i ustami.
  • Unikaj miejsc, gdzie bytują kleszcze. Kleszcze lubią przebywać w wilgotnych i zacienionych miejscach, takich jak wysoka trawa, krzewy czy liście. Staraj się chodzić środkiem ścieżek i nie dotykać roślinności. Nie siadaj na trawie.
  • Sprawdzaj się regularnie. Po powrocie z wycieczki dokładnie obejrzyj całe swoje ciało i ubranie pod kątem obecności kleszczy. Szczególną uwagę zwróć na takie miejsca jak głowa, szyja, pachy, pachwiny czy stopy. Sprawdź też swoje zwierzęta domowe, jeśli były z tobą na spacerze.
  • Usuń kleszcza jak najszybciej. Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, nie panikuj i nie próbuj go wyciągać palcami lub pęsetą. Użyj specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy, którym chwycisz go jak najbliżej skóry i delikatnie wykręcisz lub wyciągniesz. Instrukcję usuwania kleszcza znajdziesz tutaj.
  • Nie należy smarować kleszcza żadnymi substancjami ani podgrzewać go. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj ranę i obserwuj ją przez kilka tygodni. Jeśli pojawi się rumień lub inne objawy chorobowe, skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Dzięki tym prostym zasadom możesz cieszyć się bezpiecznym kontaktem z naturą i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji ugryzienia przez kleszcza.

Jeśli zrobiłeś co mogłeś, a jednak kleszcz Cię “dopadł”, nie wyrzucaj go. Oddaj do laboratorium do badania pod kątem nosicielstwa infekcji odkleszczowych. Badania możesz zlecić w naszym laboratorium.

Więcej informacji o badaniach kleszcza znajdziesz tutaj.

Free Vector Flat design forest landscape
Free Vector Flat design forest landscape

Podobne wpisy