Różnego typu grzybice skóry są powodowane przez grzyby zwane dermatofitami. Na skórze i jej przydatkach, na przykład paznokciach, mogą objawiać się w postaci zaczerwienienia, świądu, wysypki, czy nadmiernego złuszczania skóry. Co należy zrobić, kiedy zauważy się takie objawy zarażenia dermatofitami? Diagnostyka wykonana przez profesjonalne laboratorium to sposób na to, by zidentyfikować rodzaj grzyba i ustalić plan leczenia.

Dlaczego warto wykonać badanie w kierunku dermatofitów?

  • Badanie dermatologiczne może pomóc w wykluczeniu innych poważniejszych schorzeń skórnych, takich jak zakażenia bakteryjne, trudno gojące się rany czy raka skóry. Wczesne wykrycie i leczenie tych chorób może mieć kluczowe znaczenie dla pacjenta.
  • Optymalne leczenie: Badanie dermatologiczne pozwala na ustalenie optymalnego planu leczenia. Dermatolog może zalecić stosowanie odpowiednich kremów, maści, leków doustnych lub innych terapii, które pomogą złagodzić objawy i poprawić stan skóry.
  • Zapobieganie nawrotom: Dermatolog może udzielić wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry, unikania czynników drażniących, zmiany stylu życia czy odpowiednich środków ochrony skóry.
  • Monitoring postępu leczenia: monitorowanie postępu leczenia i ocenę skuteczności zastosowanych terapii. Lekarz może dostosować plan leczenia w razie potrzeby, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Metody diagnozowania dermatofitów na skórze

Badanie dermatofitów metodą PCR i metodą hodowli to dwa sposoby diagnostyki grzybic powierzchownych. Porównanie tych metod można przedstawić następująco:

  • Badanie PCR polega na wykrywaniu DNA dermatofitów w materiale pobranym z zakażonej skóry, włosów lub paznokci. Jest to metoda szybka, czuła i swoista, która pozwala na wykrycie zakażenia w ciągu kilku dni.
  • Badanie hodowli polega na umieszczeniu materiału na specjalnym podłożu i obserwacji wzrostu grzybni. Jest to metoda tradycyjna, która pozwala na identyfikację gatunkową grzyba, ale wymaga dłuższego czasu oczekiwania na wynik (około 3 tygodni). Jest mniej czuła niż metoda PCR. Obarczona jest również możliwością uzyskania wyniku fałszywie negatywnego z uwagi na fakt, że niektóre grzyby niechętnie poddają się hodowli.

Obie metody wymagają odstawienia leków przeciwgrzybiczych przed badaniem. W niektórych przypadkach można je stosować łącznie, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie dermatofitami.

Najczęstsze dermatofity:

Najczęstsze dermatofity u ludzi to grzyby z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Oto kilka najczęstszych dermatofitów, które powodują infekcje skóry u ludzi:

  1. Trichophyton rubrum: Jest to najczęstszy grzyb dermatofitowy u ludzi. Powoduje on infekcje skóry, paznokci i owłosionej skóry głowy (łupież).
  2. Trichophyton mentagrophytes: Ten grzyb-dermatofit może powodować infekcje skóry, paznokci i owłosionej skóry głowy. Jest szczególnie powszechny u zwierząt, takich jak myszy, szczury czy króliki, i może być przenoszony na ludzi.
  3. Microsporum canis: Jest to grzyb dermatofitowy, który najczęściej związany jest z infekcjami skóry u dzieci. Zazwyczaj przenosi się na ludzi z zakażonych zwierząt domowych, takich jak koty.
  4. Epidermophyton floccosum: Powoduje on infekcje skóry, zwykle na stopach i pachwinach. Jest często przenoszony drogą bezpośredniego kontaktu zakażonej skóry.

Warto zauważyć, że różne dermatofity mogą powodować różne typy infekcji skóry, takie jak grzybica stóp (stopa sportowca), grzybica pachwin, grzybica paznokci (onychomikoza) czy grzybica owłosionej skóry głowy (łupież łojotokowy). W przypadku zauważenia objawów zarażenia grzybami-dermotofitami szybka diagnostyka jest niezwykle ważna.

Wykonaj badanie w kierunku dermatofitów.

Podobne wpisy