Co to jest Blastocystis hominis ?

Blastocystis jest powszechnym mikroskopijnym pierwotniakiem, który zamieszkuje jelito i występuje na całym świecie. Zakażenie Blastocystis nazywa się blastocystozą.

Jakie są objawy zakażenia Blastocystis?

Wodniste lub luźne stolce, biegunka, ból brzucha, świąd odbytu, utrata masy ciała, zaparcia i nadmiar gazu. Wiele osób nie ma żadnych objawów. Pierwotniaka można znaleźć zarówno u osób zdrowych, jak i chorych.

Jak długo będę zarażony?

Nieleczona infekcja Blastocystis może skutkować obecnością tego pierwotniaka w jelicie przez tygodnie, miesiące lub nawet lata.

Czy Blastocystis  jest przyczyną moich objawów?

Rola Blastocystis w wywoływaniu choroby jest kontrowersyjna wśród ekspertów. Niektóre rodzaje Blastocystis (podtyp 3), częściej powodują nieprzyjemne objawy infekcji.

Czy blastocystoza jest powszechna?

Tak. W rzeczywistości wiele osób jest nosicielami Blastocystis w jelicie, niektóre przechodzą infekcję bezobjawowo.

Co powinienem zrobić, jeśli myślę, że mam blastocystozę?

Diagnostyka mikroskopowa może być trudna ze względu na różnorodność form i rozmiarów Blastocystis hominis. Skuteczniejszą metodą w tym przypadku jest metoda PCR, polegająca na analizie materiału genetycznego pozyskanego z próbki kału.

Test PCR możesz zlecić w laboratorium Helisa (Pasożyty pakiet 2).

Czy można wyleczyć się z blastocystozy?

Tak. Z pozytywnym wynikiem testu udaj się do lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk. Po zakończonej antybiotykoterapii wykonaj kontrolne badanie kału.

Jak doszło do zarażenia?

Sposób przenoszenia Blastocystis nie jest oczywisty, chociaż liczba osób zakażonych wydaje się rosnąć w obszarach, w których warunki sanitarne i higiena osobista nie są odpowiednie. Badania sugerują, że ryzyko infekcji może wzrosnąć poprzez:

  • spożywanie skażonej żywności lub wody,
  • narażenie na kontakt ze zwierzętami.

Jak mogę zapobiec zakażeniu Blastocystis?

  • Myć ręce mydłem i ciepłą wodą po skorzystaniu z toalety, zmianie pieluszek i przed kontaktem z jedzeniem.
  • Naucz dzieci znaczenia mycia rąk, aby zapobiec infekcji.
  • Unikaj wody lub żywności, która może być zanieczyszczona.
  • Umyj i obierz wszystkie surowe warzywa i owoce przed jedzeniem.
  • Podróżując po krajach, w których zaopatrzenie w wodę może być niebezpieczne, unikaj picia nieprzegotowanej wody z kranu i unikaj niegotowanych potraw mytych nieprzegotowaną wodą z kranu. Butelkowane lub puszkowane napoje gazowane, pasteryzowane napoje owocowe oraz gorąca kawa i herbata na parze są bezpieczne do picia.

Czy powinienem obawiać się rozprzestrzeniania infekcji na pozostałych członków rodziny?

Istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, jeśli przestrzegasz zasad higieny osobistej. Obejmuje to dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą po skorzystaniu z toalety i przed kontaktem z żywnością.

Podobne wpisy