Jeśli Ty i Twój partner staracie się o dziecko, możliwe, że szukacie informacji o tym w jaki sposób zwiększyć liczbę plemników w nasieniu, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Prawidłowa koncentracja plemników jest ważnym czynnikiem wpływającym na płodność.

Do zajścia w ciążę wystarczy już jeden plemnik i jedna komórka jajowa, dlaczego zatem liczba plemników ma takie znaczenie? Krótko mówiąc, zwiększa szanse zapłodnienia. Im więcej plemników znajduje się w ejakulacie (porcji nasienia z 1 wytrysku), tym większa szansa, że przynajmniej jeden z nich dotrze do jajowodu i przeniknie do komórki jajowej.

Przeciętny ejakulat, pochodzący od płodnego mężczyzny, zawiera od 40 do 300 milionów plemników na mililitr nasienia. Wartości poniżej 16 mln/ml uważane są za zbyt niskie.

Na płodność ma wpływ również szereg innych czynników, tj. żywotność plemników, ruchliwość czy morfologia plemników. W skrócie, jeśli w nasieniu znajduje się wiele plemników, ale większość z nich jest martwa lub nieruchliwa, to szanse na powodzenie poczęcia dziecka drastycznie spadają. Jeśli koncentracja plemników jest na granicznym poziomie, ale plemniki są żywotne i wykazują wigor (wysoka ruchliwość), to szanse na ciążę rosną.

Co możesz zrobić aby poprawić wyniki nasienia?

Schudnij, jeśli masz nadwagę.

Utrata wagi jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie liczby plemników. Badania wykazały, że utrata masy ciała może znacznie zwiększyć objętość, koncentrację i ruchliwość plemników. Stwierdzono, że zmiany w liczbie plemników są najbardziej znaczące u mężczyzn, którzy mają wysoki BMI. U osób otyłych, nawet niewielka utrata wagi może znacząco polepszyć parametry nasienia.

Bądź aktywny

Nawet, jeśli masz prawidłową masę ciała, bądź aktywny, ćwicz regularnie i prowadź zdrowy tryb życia. Odbije się to pozytywnie na wynikach Twojego nasienia.

Zażywaj witaminki i odżywiaj się zdrowo

Niektóre rodzaje witamin, w tym witaminy D, C, E i koenzym Q10, są ważne dla zdrowia nasienia. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 1000 mg witaminy C na dobę może wyraźnie zwiększać koncentrację i ruchliwość plemników.  

Dieta dla mężczyzny powinna być bogata w składniki mineralne takie jak selen, cynk i miedź, które mają wpływ na jakość nasienia. Spożycie tych produktów pozytywnie wpływa na ruchliwość plemników. Korzystnie na płodność mężczyzny wpływa również kwas foliowy

Uważaj na używki

Unikaj nadużywania alkoholu, palenia tytoniu, zażywania narkotyków oraz sterydów anabolicznych

Zwróć uwagę na środowisko, w którym przebywasz

Wiele środków chemicznych źle wpływa na jakość nasienia. Zastanów się czy jesteś lub byłeś narażony, na którąś z wymienionych poniżej substancji:

  • Rozpuszczalniki
  • Pestycydy
  • Środki do usuwania farb
  • Odtłuszczacze
  • Kleje lub farby
  • Inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną.

Praca, która naraża Cię na nadmierne ciepło lub promieniowanie, a nawet długotrwała praca siedząca, może również wpływać na liczbę plemników.

Nie przesadzaj z jazdą na rowerze

Jazda na rowerze więcej niż pięć godzin tygodniowo wiąże się z niższym stężeniem plemników. Pomocne może być również sprawdzenie roweru pod kątem odpowiedniego dopasowania siodełka.

Spróbuj zapanować nad stresem.

Niestety, stres wpływa na jakość nasienia. Silny stres i napięcie prowadzi do zaburzeń hormonalnych i w efekcie obniża sprawność jądra. Już po 2 miesiącach przewlekłego stresu parametry nasienia spadają.

Noś luźne, bawełniane bokserki

Odpowiednia temperatura jąder znacznie poprawia jakość spermy oraz ilość produkowanych plemników. Ważne jest, aby nie przegrzewać jąder, bo plemniki nie lubią wysokiej temperatury. Nie bez powodu więc jądra umieszczone są w mosznie, znajdującej się na zewnątrz organizmu, a nie w środku ciała, gdzie temperatura wynosi 36,6°C.

Położenie jąder na zewnątrz ciała ma na celu obniżenie ich temperatury. Jest ona więc niższa o 1 lub 2 stopnie niż temperatura ciała i zazwyczaj wynosi około 34°C. Utrzymanie takiej temperatury jest bardzo ważne dla prawidłowej spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników.

Zadbaj zatem o odpowiednią wentylację i temperaturę jąder, nosząc luźne, bawełniane bokserki. To sprzyja zdrowiu plemników. Jeśli bokserki nie są dla ciebie wygodne, możesz wybrać bawełniane slipy, ale unikaj tkanin syntetycznych. Bawełna zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i regulację temperatury.

Kiedy powinieneś udać się do lekarza?

Powszechną radą dla par starających się o dziecko jest wizyta u lekarza po roku odbywania stosunków bez zabezpieczenia, które nie doprowadziły do ciąży. Jeśli partnerka ma więcej niż 35 lat, do lekarza należy zgłosić się po 6 miesiącach współżycia bez zabezpieczenia, które nie zakończyło się ciążą. Podczas wizyty lekarz zapewne poprosi Cię o wykonanie badania ogólnego nasienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać badanie nasienia wcześniej i przynieść wyniki na umówiona wizytę u lekarza. Będziesz już o jeden krok do przodu.

Po jakim czasie nastąpi poprawa jakości nasienia?

Czas potrzebny na powstanie plemnika to około 74 dni. Aby więc zaobserwować zmianę w parametrach nasienia należy zaczekać około 3 miesięcy i ponownie wykonać badanie ogólne nasienia.

Inne przyczyny niskiej koncentracji nasienia

Żylaki powrózków nasiennych. Powstają na skutek rozszerzenia żył splotu wiciowatego powrózka. Mogą powodować zaburzenia krążenia w obrębie jąder i lokalne podwyższenie temperatury, nadmierną produkcję reaktywnych form tlenu, a przez to zahamowanie powstawania nowych plemników. Żylaki powrózków nasiennych stwierdza się u co czwartego mężczyzny z zaburzonymi parametrami nasienia.

Stany zapalne w obrębie układu moczowo-płciowego. Mogą prowadzić do niedrożności dróg wyprowadzających plemniki oraz wydzielinę prostaty, która jest niezbędna dla zachowania żywotności i ruchliwości plemników. Ponadto podczas infekcji bakteryjnych lub wirusowych może dojść do powstania przeciwciał przeciwplemnikowych unieruchamiających plemniki i utrudniających zapłodnienie. Testem wykrywającym obecność przeciwciał przeciwplemnikowych jest MAR test.

Podobne wpisy