sperm culture
sperm culture

Posiew bakteryjny nasienia wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych. Pozwala wykryć patogeny, które mogą powodować infekcje w obrębie męskiego układu moczowo-płciowego.

Kiedy wykonuje się posiew nasienia?

Test jest zalecany w przypadku, gdy:

  • na wyniku badania ogólnego nasienia stwierdzono obecność leukocytów więcej niż 1 mln/ml ejakulatu;
  • mężczyzna odczuwa bolesność jąder;
  • mężczyzna zauważa, że zapach i kolor nasienia odbiegają od normy;
  • niepłodność o nieznanej przyczynie.

Jak długo trwa badanie?

Na wynik trzeba poczekać zwykle od 2 do 5 dni. Podczas badania posiewa się materiał pacjenta na podłoża hodowlane, które stanowią pożywkę dla potencjalnych patogenów znajdujących się w próbce nasienia.  Jeśli po 48h hodowli nic na pożywkach nie wyhodowano, wydawany jest wynik „Negatywny”.

Jak przygotować się do badania?

Aby zapewnić prawidłową jakość próbki, pacjent powinien przed pobraniem nasienia wykonać następujące czynności: opróżnić pęcherz moczowy, dokładnie umyć penisa i ręce, odsunąć napletek i zebrać nasienie do sterylnego pojemnika na mocz. Taki sposób postępowania zapobiega zanieczyszczeniu próbki przez bakterie lub inne substancje. Zalecana 2-3 dniowa abstynencja seksualna.

Czy posiew wykrywa Chlamydię?

Niestety nie. Chlamydia trachomatis jest pasożytem wewnątrzkomórkowym, a to oznacza, że do jej hodowli wymagane są specjalne warunki, nie stosowane podczas rutynowych posiewów. Najlepszą metodą wykrycia Chlamydii jest test PCR.

Jeśli nie posiew to co?

Alternatywna metoda badania nasienia metodą PCR polega na wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy do amplifikacji fragmentów DNA obecnych w próbce nasienia. Ta metoda pozwala na wykrycie niewielkich ilości materiału genetycznego, co może być przydatne w diagnostyce niepłodności, chorób przenoszonych drogą płciową lub infekcji układu moczowego.

Podobne wpisy