Niepłodność, wg definicji WHO, to niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych (2–4 razy w tygodniu), bez stosowania metod antykoncepcyjnych. Niepłodność jest bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać.

Chociaż niepłodność nie zawsze jest uleczalna, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Płodność można czasami poprawić za pomocą zdrowej diety, suplementów i innych strategii dotyczących stylu życia.

Zażywaj suplementy kwasu D-asparaginowego

Kwas D-asparaginowy (D-AA) jest formą kwasu asparaginowego, rodzaju aminokwasu, który który możesz znaleźć jako suplement diety.

Nie należy go mylić z kwasem L-asparaginowym, który stanowi strukturę wielu białek i występuje znacznie częściej niż D-AA.

D-AA występuje głównie w niektórych gruczołach, takich jak jądra, a także w nasieniu i plemnikach.

Naukowcy uważają, że D-AA ma związek z męską płodnością. W rzeczywistości poziomy D-AA są znacznie niższe u niepłodnych mężczyzn niż u płodnych mężczyzn (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16275242/).

Potwierdzają to badania wykazujące, że suplementy D-AA mogą zwiększać poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który odgrywa zasadniczą rolę w męskiej płodności.

Na przykład, jedno z badań z udziałem niepłodnych mężczyzn sugerowało, że przyjmowanie 2,7 grama D-AA przez 3 miesiące zwiększa poziom testosteronu o 30–60%, a liczbę i ruchliwość plemników o 60–100%.

Inne badania wskazują na wzrost liczy ciąż, po suplementacji D-AA (https://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?paperID=24016).

Obecne dowody wskazują, że suplementy D-AA mogą poprawić płodność u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu, natomiast nie zapewniają one dodatkowych korzyści u mężczyzn z normalnym lub wysokim poziomem testosteronu.

Ćwicz regularnie

Oprócz tego, że są dobre dla ogólnego stanu zdrowia, regularne ćwiczenia mogą podnieść poziom testosteronu i poprawić płodność.

Badania pokazują, że mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, mają wyższy poziom testosteronu i lepszą jakość nasienia niż nieaktywni mężczyźni (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22234399/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26798202).

Należy jednak unikać zbyt wielu ćwiczeń, ponieważ może to mieć odwrotny skutek i potencjalnie obniżyć poziom testosteronu. Zadbaj o prawidłowy poziom cynku (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5675222/)

Jeśli rzadko ćwiczysz, ale chcesz poprawić swoją płodność, spraw, aby aktywność fizyczna była jednym z Twoich najważniejszych priorytetów.

Zadbaj o wystarczającą ilość witaminy C

Witamina C prawdopodobnie kojarzy Ci się przede wszystkim ze wzmacnianianiem układu odpornościowego. Ale to nie jedyna jej funkcja.

Niektóre dowody wskazują, że przyjmowanie suplementów przeciwutleniających, takich jak witamina C, może poprawić również płodność.

Stres oksydacyjny występuje, gdy poziomy reaktywnych form tlenu (RFT) osiągają szkodliwy poziom w organizmie.

Dzieje się tak, gdy własna obrona antyoksydacyjna organizmu jest przeciążona z powodu choroby, starości, niezdrowego stylu życia lub zanieczyszczeń środowiska.

RFT są stale produkowane w organizmie, ale ich poziom jest utrzymywany w ryzach u zdrowych ludzi. Wysoki poziom RFTS może sprzyjać uszkodzeniom tkanek i stanom zapalnym, zwiększając ryzyko chorób przewlekłych.

Istnieją również dowody na to, że stres oksydacyjny i nadmiernie wysoki poziom RFT mogą prowadzić do niepłodności u mężczyzn (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8973665/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24872947/).

Przyjmowanie wystarczającej ilości przeciwutleniaczy , takich jak witamina C, może pomóc w przeciwdziałaniu niektórym z tych szkodliwych skutków. Istnieją również dowody na to, że suplementy witaminy C mogą poprawić jakość nasienia.

Badanie na niepłodnych mężczyznach wykazało, że przyjmowanie 1000 mg suplementów witaminy C dwa razy dziennie przez okres do 2 miesięcy zwiększyło ruchliwość plemników o 92%, a liczbę plemników o ponad 100%. Zmniejszył również odsetek zdeformowanych plemników o 55% (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17004914/).

Inne badanie sugeruje, że przyjmowanie 1000 mg witaminy C pięć razy w tygodniu przez 3 miesiące może chronić przed uszkodzeniem DNA powodowanym przez RFT w plemnikach. Suplementy witaminy C znacznie poprawiły również liczbę i ruchliwość plemników, jednocześnie zmniejszając liczbę zdeformowanych plemników (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22731648/).

Podsumowując, odkrycia te sugerują, że witamina C może pomóc w poprawie płodności u niepłodnych mężczyzn ze stresem oksydacyjnym.

Zrelaksuj się i zminimalizuj stres

Trudno jest wpaść w romantyczny nastrój, kiedy czujesz się zestresowany. Stres może zmniejszyć satysfakcję seksualną i obniżyć płodność (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20545400/).

Naukowcy uważają, że to kortyzol jest odpowiedzialny za niekorzystne skutki stresu. Przedłużający się stres podnosi poziom kortyzolu, co ma silny negatywny wpływ na poziom testosteronu. Kiedy poziom kortyzolu wzrasta, poziom testosteronu zwykle spada (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24431964/).

Podczas gdy ciężki, niewyjaśniony lęk jest zwykle leczony lekami, łagodniejsze formy stresu można zredukować technikami relaksacyjnymi.

Stres może złagodzić np. spacer na łonie natury, medytacja, ćwiczenia lub spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D

Witamina D jest ważna dla płodności, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To kolejny suplement diety, który może podnieść poziom testosteronu.

Mężczyźni z niedoborem witaminy D częściej mają niski poziom testosteronu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20050857/).

Kontrolowane badanie z udziałem 65 mężczyzn z niskim poziomem testosteronu i niedoborem witaminy D potwierdziło te odkrycia. Przyjmowanie 3000 IU witaminy D3 codziennie przez 1 rok zwiększyło ich poziom testosteronu o około 25%.

Wysoki poziom witaminy D jest powiązany z większą ruchliwością plemników.

Ziółka dobre na płodność

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)

znany również jako buzdyganek naziemny, to zioło lecznicze często stosowane w celu zwiększenia męskiej płodności.

Jedno z badań u mężczyzn z niską liczbą plemników wykazało, że przyjmowanie 6 gramów korzenia tribulusa dwa razy dziennie przez 2 miesiące poprawiło erekcję i libido (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23723641/).

Chociaż Tribulus terrestris nie podnosi poziomu testosteronu, badania wskazują, że może nasilać działanie testosteronu, który z kolei podnosi libido (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17530942/).

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum)

 to popularne zioło kulinarne i lecznicze.

W jednym badaniu z udziałem 30 mężczyzn, którzy trenowali siłowo cztery razy w tygodniu, analizowano skutki przyjmowania 500 mg ekstraktu z kozieradki dziennie.

Mężczyźni doświadczyli znacznie zwiększonego poziomu testosteronu, siły i utraty tłuszczu w porównaniu z placebo (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21116018/).

Inne badanie na 60 zdrowych mężczyznach wykazało, że przyjmowanie 600 mg Testofenu, suplementu wykonanego z ekstraktu z nasion kozieradki i minerałów, codziennie przez 6 tygodni poprawiło libido, sprawność seksualną i siłę (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21312304/).

Odkrycia te zostały potwierdzone w innym, większym badaniu na 120 zdrowych mężczyznach. Przyjmowanie 600 mg Testofenu codziennie przez 3 miesiące poprawiło samoocenę funkcji erekcji i częstotliwość aktywności seksualnej.

Ponadto suplement znacznie zwiększył poziom testosteronu.

Należy pamiętać, że wszystkie te badania dotyczyły ekstraktów z kozieradki. Jest mało prawdopodobne, aby cała kozieradka, używana do gotowania i herbaty ziołowej, była tak samo skuteczna.

Ashwagandha (Withania somnifera)

Ashwagandha  to zioło lecznicze stosowane w Indiach od czasów starożytnych.

Badania sugerują, że ashwagandha może poprawić męską płodność poprzez zwiększenie poziomu testosteronu .

Jedno z badań u mężczyzn z niską liczbą plemników wykazało, że przyjmowanie 675 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie przez 3 miesiące znacznie poprawiło płodność.

W szczególności zwiększył liczbę plemników o 167%, objętość nasienia o 53%, a ruchliwość plemników o 57% w porównaniu z poziomem na początku badania.  (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24371462/).

Za te korzyści może częściowo odpowiadać podwyższony poziom testosteronu.

Suplementy Ashwagandha mogą poprawić liczbę plemników, ruchliwość plemników, status przeciwutleniaczy i poziom testosteronu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19501822/).

korzeń maca (Lepidium meyenii)

znany również jako żeńszeń peruwiański. Przyjmowanie suplementów z korzenia maca może poprawić libido, a także płodność i sprawność seksualną.

Korzeń maca to popularne warzywo, spokrewnione z brokułami, kalafiorem, kapustą, jarmużem. Pochodzi z centralnego Peru. Tradycyjnie był używany ze względu na swoją zdolność do zwiększania libido i płodności.

Badania sugerują, że korzeń maca może poprawiać sprawność seksualną. U mężczyzn z łagodnymi zaburzeniami erekcji przyjmowanie 2,4 grama suszonego korzenia maca przez 12 tygodni poprawiło erekcję i “samopoczucie seksualne” (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19260845/).

Przyjmowanie 1,75 grama sproszkowanego korzenia maca codziennie przez 3 miesiące również zwiększyło liczbę i ruchliwość plemników u zdrowych mężczyzn (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26421049/).

Dodatkowo korzeń maca nie wydaje się wpływać na poziom hormonów. Przyjmowanie 1,5–3 gramów korzenia maca dziennie przez 3 miesiące nie miało wpływu na testosteron ani inne hormony rozrodcze u zdrowych, płodnych mężczyzn (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12525260/).

Cynk na niepłodność

Cynk jest niezbędnym minerałem występującym w dużych ilościach w pokarmach zwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jaja i skorupiaki.

Wystarczająca ilość cynku jest jednym z kamieni węgielnych męskiej płodności.

Badania obserwacyjne pokazują, że niski poziom lub niedobór cynku jest związany z niskim poziomem testosteronu, słabą jakością nasienia i zwiększonym ryzykiem niepłodności męskiej (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19285597/).

Ponadto przyjmowanie suplementów cynku zwiększa poziom testosteronu i liczbę plemników.

Inne wskazówki

Pamiętaj też, że płodność i libido zwykle idą w parze z ogólnym zdrowiem.

Z tego powodu wszystko, co poprawia ogólny stan zdrowia, może zwiększyć płodność.

Oto 8 dodatkowych wskazówek, jak zwiększyć płodność i liczbę/jakość plemników:

  • Prowadź zdrowy tryb życia . Niezdrowy styl życia pogarsza ogólny stan zdrowia, w tym płodność.
  • Schudnij . Nadwaga wiąże się z niepłodnością.
  • Ogranicz spożycie alkoholu. Unikaj intensywnego spożywania alkoholu, ponieważ może to obniżyć poziom testosteronu i pogorszyć jakość nasienia.
  • Zdobądź wystarczającą ilość kwasu foliowego. Zbyt niskie spożycie kwasu foliowego może pogorszyć jakość nasienia.
  • Zadbaj o odpowiedni sen. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do utrzymania zdrowia. Ograniczony lub nadmierny sen jest również powiązany ze słabą jakością nasienia.
  • Orzechy włoskie na przekąskę. Spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak orzechy włoskie, wydaje się korzystnie wpływać na płodność.
  • Rozważ suplementy. Suplementy przeciwutleniające również wydają się działać. 
  • Unikaj jedzenia zbyt dużej ilości soi. Soja jest bogata w izoflawony, które są związane z niższą jakością nasienia

Najważniejsze:

Niepłodność jest dość powszechna i dotyka wielu mężczyzn na całym świecie.
Jeśli masz problemy z płodnością, możesz skupić się na poprawie ogólnego stanu zdrowia. Wiele z powyższych wskazówek to kluczowe elementy zdrowego stylu życia.

Podobne wpisy